مدیریت لهجه

مدیریت لهجه

مدیریت لهجه

 

مدیریت لهجه یکی از  تمرین های دوره های فن بیان می باشد. بی شک هیچ کدام از ما نمی توانیم زیبایی گویش های مختلف را نادیده بگیریم

توسعه فردی.

در کشور ما شهر های زیادی وجود دارد که هر کدام از لهجه های شیرین و خاصی برخوردار هستند. در کشور ما یک فرهنگ نادرست وجود دارد که افراد کسانی را که با لهجه صحبت می کنند و سخنرانی می کنند را کمتر جدی می گیرند و روی حرف های آن ها کمتر حساب باز می کنند. این مسئله کمی تلخ و دردناک برای کسانی است که با لهجه های مختلف صحبت می کنند.

لهجه در زبانشناسی یعنی هر گونه از طرز تلفظ های ویژه، یک گروه زبانی و فرهنگی، لهجه می گویند. تقریبا در همه جای دنیا گروه هایی هستند که لهجه های مختلفی دارند.

خیلی از افراد راجب مدیریت لهجه، به اشتباه فکر می کنند که اگر جلوی همشهریان خود، بدون لهجه صحبت کنند، مورد تمسخر قرار می گیرند. به همین دلیل در شهری که زندگی می کنند، نمی توانند لهجه خود را مدیریت کنند و کنار بگذارند. افراد تصور می کنند اگر لهجه خود را مدیرت کنند، اصالت خود را زیر سوال می برند.

تعصب کورکورانه راجب لهجه ای که دارید، باعث می شود هیچگاه پیشرفت نکنید و به عنوان سخنران های موفق و حرفه ای، بالای سن قرار نگیرید.

چگونه لهجه خود را ازبین ببریم؟

 

چگونه لهجه خود را از بین ببریم؟

یکی از اهداف اینکه یاد بگیریم بدون لهجه صحبت کنیم، این است که بیاموزیم در زبان فارسی  کاملا بدون لهجه و گویش صحبت کنیم تا هنگامیکه در جمع های بزرگ قرار می گیریم، تا دیگران متوجه کلام و منظور ما بشوند. قطعا حقیقتی که وجود دارد این است که تمامی گویش ها و لهجه ها زیبا و منحصر به فرد هستند.

 • با دقت گوش دادن کلمات

برای اینکه بتوانیم لهجه خودمان را مدیریت کنیم و ساده و روان، به زبان فارسی صحبت کنیم، ابتدا باید با دقت بالایی گوش بدهیم، گوش دادن یعنی اینکه حواستان به چیزی که می شنوید، باشد.

برای کسانی که با لهجه های مختلفی مانند شمالی، کردی، ترکی، مشهدی، لری و بقیه لهجه های شیرین دیگر صحبت می کنند، یاد گرفتن و صحبت کردن لهجه اصیل فارسی، به طور عامیانه زبان تهرانی سخت است.

اما  برای فردی که لهجه های مختلفی را بلد است و به طور آوایی متفاوت صحبت می کند، یاد گرفتن زبان فارسی اصیل، راحت تر است

 • ادای صحیح حروف

برای مدیرت لهجه علاوه بر خوب گوش دادن، شما باید کلماتی که می شنوید را تکرار و ادا کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

 • دیدن فیلم

اگر شما قصد داشته باشید که زبان انگلیسی را یاد بگیرید، بیشتر مدرس های این حوزه به شما توصیه می کنند، فیلم هایی که به زبان اصلی انگلیسی است را، به طور مکرر نگاه کنید. در مدیریت لهجه نیز لازم است شما بدون لهجه صحبت کردن را بیاموزید. برای همین بهتر است، فیلم های و موسیقی بدون لهجه فارسی را به طور مستمر ببینید و گوش دهید عزت نفس .

 • معاشرت و دوستی با افرادی که بدون لهجه صحبت می کنند

در محیط  هایی قرار بگیرید که افراد بدون لهجه و گویش صحبت می کنند. در ابتدا که مشغول مدیریت لهجه خود هستید، بهتر است روابط اجتماعی خود را  با کسانی که لهجه ندارند، بالا ببرید.

 • تلفظ صحیح کلمات و گروه

برای مدیریت لهجه، بهتر است در ابتدای کار خوب گوش دهید، و بعد از خوب گوش دادن، کلمات را به طور واضح و کامل  ادا کنید. مهم ترین نکته برای کنترل لهجه این است که کلماتی را که می شنوید، به طور صحیح ادا کنید تا ملکه ذهن شما بشود.

 • خواندن زیاد کتاب های بدون لهجه

علاوه بر اینکه خوب گوش می دهید، کتاب خواندن نیز به شما کمک می کند تا در مدت زمان کمتری ، بتوانید لهجه خود را مدیریت و آگاهانه بدون لهجه صحبت کنید.

آیا داشتن لهجه مانعی برای پیشرفت و موفقیت است؟

 

تحقیقات زیادی راجب تاثیر لهجه بر روی پیشرفت و موفقیت صورت گرفته است که نشان می دهد در محیط های خاص و حرفه ای، داشتن یا نداشتن لهجه بر روی موفقیت شما تاثیر بسزایی دارد.

لهجه نوعی از حرف زدن است که از محل زندگی، نژاد، تحصیلات و زبان ما تاثیر می گذارد. هنگامی که کسانی که لهجه دارند، صحبت می کنند، فهم کلمات آن ها برای کسی که شنونده است، پایین می آید. همین علت باعث می شود که اعتبار کلام شما پایین بیاید و مخاطب، توجه و درک کمتری نسبت به چیز هایی که می گویید، داشته باشد. آداب معاشرت

انواع لهجه

 

مدیریت لهجه

 • لهجه غیر استاندارد

یعنی  اینکه لهجه های مناطق مختلف یک کشور برای زبان مختص آن است.

 • لهجه غیرمحلی

لهجه افراد و کسانی است که زبان مورد نظر، زبان دوم آن ها است. برای مثال فردی فارسی زبان که به لهجه بریتیش انگلیسی صحبت می کند. به صورت ناخود آگاه، در باور خیلی از افراد، این شکل گرفته است که افرادی که با لهجه صحبت می کنند. چندان باهوش و توانا نیستند.

در سال 2013 تحقیقاتی در دانشگاه  های اقتصاد لندن، کالیفرنیا ارواین و پنسیلونیا چاپ شد که مربوط به موفقیت های شغلی  افراد  و اثر لهجه بر روی این موفقیت ها است.

تعدادی دانشجو دور هم جمع شدند تا ارائه های  کار آفریند های مختلف را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه این تحقیق، از این دانشجویان خواسته شد تا مواردی مانند توانایی ارتباطی و گروهی، ارائه دهندگان را نیز مورد ارزیابی قرار دهند. این موارد شامل جذابیت، لهجه و مواردی دیگر بودند.

نتایج تحقیق این دانشجویان این اساس بود که، کسانی که دارای لهجه بودند، به احتمال کمتری جذب سرمایه خواهند شد. نتایج دنیای واقعی نیز به همین صورت است. رابطه میان لهجه و موفقیت به این صورت است که افراد که لهجه دارند یه احتمال بسیار پایین تری  جذب سرمایه خواهند شد. زبان بدن

چرا باید لهجه را مدیریت کنیم؟

 

 • تا مورد قضاوت دیگران قرار نگیریم
 • در فضا های رسمی و جدی تر  بهتر است لهجه نداشته باشیم
 • تمرکز و حواس افراد به جای اعتبار کلام معطوف به لهجه می شود
 • ممکن است لهجه اعتماد به نفس ما را بگیرد

لهجه را ترویج فرهنگ کنیم؟

 

لهجه را ترویج فرهنگ کنیم؟

بارها و بارها برای افرادی که لهجه دارند، پیش آمده است که مورد قضاوت قرار گرفته اند و به دلیل لهجه ای که دارند عذاب کشیده اند. واقعا این مسئله ناراحت کننده است که ما دیگران را به خاطر لهجه ای که دارند مورد قضاوت قرار می دهیم و بساری از افراد به دلیل لهجه ای که دارند، خجالت می کشند.

باید راجب این موضوع، ترویج فرهنگی بکنیم و از قضاوت کردن افرادی که لهجه دارند، خودداری نماییم. تمامی لهجه های شهر های مختلف دوست داشتنی هستند و ما باید به تمامی آن ها احترام بگذاریم.

تفاوت لهجه و گویش

 

گویش یعنی زبانی که به یک منطقه خاص و یک گروه خاص، اشاره دارد. اگر بخواهیم ساده تر بگوییم، زبان به عنوان مادر گویش است که هر زبانی با طیف وسیعی از گویش های مختلف همراه است.

لهجه بر روی تلفظ کلمه و زبان تاثیر دارد. برای مثال در کشور ما لهجه های مختلفی مانند شیرازی، اصفهانی، ترکی، مشهدی و… وجود دارد که هر کدام با دیگری تفاوت دارد.

لهجه تنها به تلفظ مربوط است و در نقاط مختلف کشور، این لهجه تفاوت دارد. برون گرایی

اهمیت مدیریت لهجه

 

اهمیت مدیریت لهجه

مدیریت لهجه یکی از مسائل پر اهمیت برای کسانی است که لهجه دارند و می خواهند در اجتماع حضور فعال تری داشته باشند. بعضی از واقعیت های تلخی راجب لهجه وجود دارد که همه ما درباره شان، خیلی شنیده ایم. برای مثال :

 • سریع مورد قضاوت قرار می گیرند.
 • حواس مخاطب پرت می شود و به جای اعتبار کلام ما به لهجه ما توجه می کنند.
 • سریع مورد قضاوت قرار می گیرند.
 • کسانی که لهجه دارند در اجتماع مورد تمسخر و قضاوت قرار می گیرند.

در بسیاری از موارد، ضمیر ناخودآگاه ما به این موضوع واکنش نشان می دهد. مدیریت لهجه و بحث لهجه در بسیاری از موقعیت ها مانند کنفرانس های دانشگاهی، مراسم خواستگاری، مصاحبه های شغلی، سخنرانی ها و … نقش بسیار پر رنگ تری دارد.

کنترل نکردن مدیریت لهجه باعث می شود منظور شما به خوبی به مخاطب خود و دیگران منتقل نشود. شما نباید راجب این موضوع استرس بگیرید، زیرا با تمرین کردن و شرکت کردن در دوره های فن بیان و کنترل لهجه، می توانید به چیزی که می خواهید برسید عزت نفس.

چطور بدون لهجه صحبت کنیم؟

 

برای مدیریت لهجه و برای اینکه بدون لهجه صحبت کنیم باید به طور مستمر تمرین کنیم. یک فردی ظرف 6 ماه تمرین، به طور آگاهانه تمرین می کند بدون لهجه صحبت کند و فردی دیگر وجود دارد که بعد از 10 سال نمی تواند ، لهجه خود را مدیریت کند.

داشتن لهجه و یادگیری لهجه های جدید و برای اینکه ما خودمان را منطبق کنیم با لهجه های افراد دیگر، سه عامل دارد :

 • تقویت گوش ها
 • اینکه ما درست صحبت های دیگران را بشنویم.
 • مغز ما و حافظه شنیداری
 • حافظه شنیداری یعنی اینکه ما چطور حرف های دیگران را به خاطر بسپاریم و بخاطر بیاوریم.

دهان و سیستم گفتاری

 

اینکه ما چطور کلمات را بیان کنیم و بر زبان جاری کنیم.

اگر شما این سه عامل را به کار بگیرید و به صورت اتوماتیک و آگاهانه رعایت کنید، می توانید، مدیریت لهجه داشته باشید و ظرف مدت 1 ماه لهجه خود را مدیریت کنید و بدون لهجه صحبت کنید.

وقتی ما نمی توانیم مدیریت لهجه داشته باشیم که، یکی از این سه عامل در ما ضعیف باشد. برای مثال فردی که از دقت گوشی پایینی برخوردار است، نمی تواند مدیریت لهجه را در خود تقویت کند و این فرد لهجه خواهد داشت.

این فردی که از دقت هوشی پایین برخوردار است، از حرف زدن زیاد پرهیز می کند، زیرا به دلیل لهجه ای که دارد، خجالت می کشد. کم حرف زدن باعث می شود این فرد، کم حرف بزند و کمتر گوش بدهد، به همین دلیل این فرد کمتر خود را اصلاح می کند و در طولانی مدت لهجه او بیشتر می شود. درون گرایی

تمرینات کنترل لهجه

 

تمرینات کنترل لهجه

 • میزان غلظت لهجه خود را عوض کنید.
 • کنترل لهجه با موزیک، فیلم و کتاب
 • آموزش تغییر لهجه با پیدا کردن با ضبط با حرف زدن
 • سرعت کلمات را کاهش دهید.
 • کلاس تئاتر برویید
 • در دوره های فن بیان شرکت کنید.
 • تمرین های فن بیان و صدا سازی را انجام دهید.

دوره مدیریت لهجه و کنترل آن

 

مهارت مدیریت لهجه درسی مهم و کاربردی است. این درس در دوره ثروت سازی با کلام وجود دارد. دوره ثروت سازی با کلام یکی از جامع ترین دوره ها برای فن بیان است. شما با شرکت در این دوره می توانید روی کلام خودتان، سرمایه گذاری کنید.

در این دوره تمرین هایی وجود دارد،که به شما کمک می کند به طور موثر لهجه خود را مدیریت کنید.

این دوره، یک فرصت بزرگ برای سرمایه گذاری مطمئن که سالیان سال می توانید نتیجه آن را در سراسر زندگی شغلی، اجتماعی و خانوادگی خود، خواهید دید.

اگر در این دوره شرکت نکنم، چه اتفاقی می افتد؟

 

نه برای شما و نه برای هیچکس  اتفاقی رخ نمی دهد ! 80 درصد از ما از ترس های خود فرار می کنیم و به جای اینکه با ترس های خود روبه رو شویم، بهانه هایی پیدا می کنیم که برای زمانی کوتاه از شر آن ها خلاص شویم.

دوره ثروت سازی با کلام، یک فرصت طلایی برای شمایی است که لهجه داری و می خواهید آن را کنترل و مدیریت کنید و مهارت های ارزشمند دیگری را مانند فن بیان، زبان بدن، مهارت های کلامی و غیر کلامی، ارتباط چشمی، شخصیت شناسی (MBTI)، عزت نفس، اعتماد به نفس و درس  های ارزشمند بسیار زیادی تدریس می شود.

 • الان وقت ندارم!
 • باشه بعد از تعطیلات!
 • می تونم با پول دوره اکسسوری بگیرم!
 • یکم تمرین کنم لهجه من از بین میره
 • مگه اصلا برای مدیریت لهجه، آموزش لازمه؟
 • من که سخنران نیستم
 • یه زندگی عادی برای من کافیه…
 • باشه بعد از اینکه حقوق گرفتم!

مدرس دوره ( ثروت سازی با کلام ) چه کسی است؟

 

مدرس دوره ( ثروت سازی با کلام ) چه کسی است؟
مدرس دوره ( ثروت سازی با کلام ) چه کسی است؟

خانم دکترمریم مبارکی، مدرس سخنرانی و مهارت های ارتباطی است.  این مدرس به شما کمک می کند تا با بدست آوردن اعتماد به نفس و مهارت های کلامی، در زندگی و شغل کاری، به فردی تاثیر گذار تبدیل شوید. در این دوره بیش از 1000 دقیقه آموزش ویدیویی به همراه صوت جلسات و پی دی اف اسلاید ها قرار دارد.

ضمانت رضایت شما از دوره آموزشی ثروت سازی با کلام

 

در طی چندین سال گذشته، بیش از هزاران نفر در دوره ثروت سازی با کلام شرکت کرده اند. و از محصولات غیر حضوری ما را افراد زیاد و مختلفی از شهر های مختلف و در از کشورهای خارج از ایران تهیه کرده اند.

با تهیه این دوره، شخص خانم مبارکی این ضمانت را به شما می دهد که در صورت عدم رضایت شما از مطالب ارائه شده در این محصول آموزشی، تمامی  مبلغ پرداختی دوره، در همان روز بدون هیچ سوالی و با رضایت کامل، به شما بازمی گردانیم خودشناسی.

از این بابت آسوده باشید!

b2n

yun

Dialect management

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *