عشق هوشمندانه

عشق هوشمندانه چیست؟

به نظر شما می توان در روابط عاشقانه، هوشمندانه رفتار کرد؟ آیا تا به حال از راهکارهای اصولی برای تقویت رابطه عاطفی خود استفاده کرده اید؟ عشق هوشمندانه همان عاملی است که سبب نزدیک تر شدن شما به شریک عاطفی تان می شود. متاسفانه کمتر کسی از این موضوع اطلاع دارد و اغلب مردم فکر می کنند همین که مدام به کسی که دوستش دارند نزدیک شوند، رابطه پایدارتری خواهند داشت. به همین علت اشتباهات بسیار زیاد و در عین حال مخربی انجام داده و با مشکلات جدی مواجه می شوند. ممکن است رابطه عاطفی پایان یافته و دچار شکست عشقی شوند، در صورتی که با خودشان فکر می کنند کار اشتباهی انجام نداده اند. اینجاست که جملاتی همچون “لیاقت تو رو نداشت” یا “نمی دونم تو عاشق چی شده بودی”و موارد این چنینی برای همدلی کردن بیان می شوند.

موضوع عشق، روابط عاشقانه و عاطفی آنقدر گسترده هستند که نیاز به کسب اطلاعات دارند نه اینکه با خودمان تکرار کنیم که فرد مقابل فقط به محبت نیاز دارد و از این طریق باید دل او را به دست آوریم. با توجه به اهمیت موارد نامبرده و تاثیر پایداری روابط عاطفی بر سلامت روحی، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف عشق هوشمندانه بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تعریف عشق هوشمندانه

تعریف عشق هوشمندانه

بدون شک همه روابط عاطفی، پایدار نیستند و برای سالیان طولانی ادامه ندارند. یکی از مهم ترین دلایل پایان یافتن روابط میان زوجین چه کسانی که ازدواج کرده و چه افرادی که به این مرحله نرسیده اند، عدم حفظ تعادل در رفتار است. کم نیستند تعداد زوجینی که یکی از طرفین بیش از حد و در عین حال به صورت اشتباه به شریک عاطفی خود توجه می کند. رفتارهای کلافه کننده داشته، در تمامی لحظات قصد نزدیک شدن به فرد مقابل را دارد، او را درک نمی کند و فقط به فکر ابراز احساسات است.

چنین افرادی ممکن است هیچگاه خودشان به این نتیجه نرسند که توجه و محبت بیش از حد موجب شکست عاطفی آن ها شده است. از طرفی برخی از افراد با ابراز احساسات قهر هستند و حتی با کارهایشان هم عشق خود را ثابت نمی کنند.

تمامی کسانی که به واسطه افراط در محبت کردن و یا خودداری از آن با مشکلات جدی در روابط عاطفی خود مواجه می شوند، با موضوع عشق هوشمندانه آشنا نیستند. نمی دانند که چه طور باید با همسر یا شریک عاطفی خود رفتار کنند تا رابطه خوبی داشته باشند. از نیازهای یک رابطه سالم اطلاع نداشته و فقط کار خودشان را انجام می دهند.

برای اطلاع از روش های مقابله با بی انگیزگی بر روی لینک کلیک کنید.

عشق هوشمندانه به شما یاد می دهد که هیچ رابطه عاطفی بدون مشکل نیست، اصلا اگر مشکلی وجود نداشته باشد جای تعجب دارد. مگر می شود دو نفر از دو سبک تربیتی مختلف، دیدگاه های متفاوت و سلیقه هایی که شبیه به هم نیستند، بتوانند بدون اختلاف باهم زندگی کنند. نکته مهمی که در این مورد وجود دارد شناخت اختلافات، بررسی آن ها و سپس برطرف کردنشان است.

متاسفانه برخی از افراد از پذیرش مشکلات می ترسند و به همین علت آن ها را انکار می کنند. برخی دیگر هم بدون حل اختلافات به رابطه خود پایان داده و یا برای سالیان طولانی با یکدیگر بحث و دعوا دارند. به نظر شما کسی که شریک عاطفی خود را دوست دارد و حتی برای بودن در کنار او سختی های فراوانی کشیده چرا برای ثبات رابطه عاطفی و افزایش عشق میان خودشان، کاری انجام نمی دهد؟ پاسخ این سوال واضح است، چون از هوشمندانه رفتار و عمل کردن اطلاعی ندارد. نمی داند برای اینکه زندگی را برای خودش و شریک عاطفی اش شیرین کند باید چه کارهایی را انجام دهد. با اتکا به باورهای اشتباه؛ مدام محبت کند یا اینکه بی توجه باشد.

توجه داشته باشید برای اینکه بتوانید در کنار شریک عاطفی خود رابطه خوبی داشته و عشق میان شما شدت یابد باید زندگی کنید و نقش بازی کردن را فراموش کنید. باید مثل همیشه کار کنید، درس بخوانید، با دوستانتان باشید و در عین حال برای رابطه مشترکی که دارید، وقت صرف کنید.

برای یادگیری تکنیک های ارتباط موثر، زبان بدن و تاثیرگذاری بر دیگران می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

راههای افزایش عشق هوشمندانه میان زوجین

راه های افزایش عشق هوشمندانه

ببین تا می تونی بهش محبت کن تا دلشو به دست بیاری، نه نه نه بهش بی توجه باش تا براش جذاب باشی! توصیه های افرادی که از عشق هوشمندانه هیچ اطلاعی نداشته ولی قصد راهنمایی کردن دیگران را دارند. بدون شک همه ما در میان اطرافیان خود با چنین کسانی مواجه بوده ایم ولی به نظر شما چنین رفتارهایی می تواند موجب پایداری رابطه عاطفی، افزایش عشق میان زوجین و لذت بردن از کنار هم بودن شوند؟ بدون شک پاسخ این سوال منفی است.

شما در یک رابطه عاطفی قرار نیست زندانی یا زندانبان باشید، قرار است از بودن در کنار شریک عاطفی خود لذت ببرید. معنی عشق را درک کرده و احساسی کسب کنید که تا قبل از دیدن کسی که دوستش دارید آن را تجربه نکرده اید. بنابراین باید با راه های افزایش عشق میان زوجین، هوشمندانه رفتار کردن و پایداری اصولی روابط عاشقانه آشنا شوید. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه مطلب به چند مورد از این راه ها اشاره می کنیم:

شریک عاطفی خود را درک کنید

همانطور که گفتیم شما نباید با شروع یک رابطه نقش بازی کنید، بلکه باید زندگی کرده و فرد مقابل را نیز درک کنید. همه ما گاهی اوقات از شدت کار، وجود مشکلات، بحث کردن با دیگران و غیره، خسته و کلافه می شویم. دوست داریم چند ساعتی را تنها باشیم یا اینکه بدون قضاوت و سرزنش شدن با شریک عاطفی خود صحبت کنیم.

اگر در چنین شرایطی به صورت افراطی مورد محبت کردن یا حتی سرزنش و قضاوت قرار بگیریم، دیدگاه بدی نسبت به رابطه عاطفی خود پیدا می کنیم. در نتیجه با رخ دادن پیوسته این اتفاق از رابطه شکل گرفته خسته خواهیم شد. بنابراین بهتر است درک کردن را از خودمان شروع کنیم تا کسی که دوستش داریم از رفتار ما الگوبرداری کرده و او هم ما را در موقعیت های سخت درک کند.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

یادداشت گذاری روزانه را فراموش نکنید

یکی از راه های عشق هوشمندانه که موجب افزایش عشق میان زوحین می شود، قرار دادن یادداشت های روزانه است. برای انجام این کار جمله ای محبت آمیز مانند “دوستت دارم” را بر روی کاغذ یادداشت کرده و در جیب یا کیف همسر خود قرار دهید. زمانی که او یادداشت را ببیند از وجود شما در زندگی اش خوشحال می شود، از اینکه همسری مثل شما دارد ذوق زده شده و عشق او نسبت به شما افزایش می یابد. با انجام این کار روز همسر خود را ساخته و موجب افزایش انگیزه او خواهید شد.

صفات خوب او را کشف کنید

بدون شک هر فردی دارای صفات و ویژگی های مثبتی است که برای خودش پررنگ نیستند. ولی زمانی که یک نفر دیگر به ویژه شریک عاطفی، صفات او را بازگو می کند خوشحال شده و از رابطه ای که دارد احساس رضایت می کند.

به عنوان یکی از تکنیک های عشق هوشمندانه، تعدادی از صفات و ویژگی های مثبت شریک عاطفی خود را شناسایی کرده و آن ها را به او بگویید.

بگذارید بداند که چقدر به او توجه کرده و به آنچه که هست افتخار می کنید. با انجام این کار نه شریک عاطفی خود را از رفتارهای ساختگی و مصنوعی خسته کرده اید نه اینکه نسبت به او بی توجه مانده اید.

بی بهانه کادو بدهید

تقویت عشق هوشمندانه

اکثرا یا در واقع تقریبا همه مردم عادت دارند فقط به هنگام فرا رسیدن یک مناسبت به دیگران کادو بدهند. هر فردی با فرا رسیدن مناسبتی خاص می داند که ممکن است در آن روز از طرف دیگران به ویژه شریک عاطفی خود کادو دریافت کند. ولی زمانی که بی بهانه به کسی که دوستش دارید، کادو هدیه می دهید او را بیشتر از همیشه شگفت زده خواهید کرد. عشق هوشمندانه به شما یاد می دهد هر چند هفته یکبار، کادویی با قیمت متعادل حتی شده چند شاخه گل را به کسی که دوستش دارید هدیه بدهید.

زمانی که از شما می پرسد به چه مناسب؟ بگویید به مناسب دوست داشتنت، به بهانه عاشق شدنمان. اینگونه می توانید تاثیری عمیق بر احساس و عشق او گذاشته و رابطه بهتری داشته باشید. دقت می کنید که هوشمندانه عمل کردن چقدر ساده تر و بهتر است از اتکا به باورهای اشتباه و غیر واقع بینانه؟ بنابراین به فکر استحکام رابطه و افزایش شدت عشق خود آن هم به صورت هوشمندانه باشید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی شخصیت قدرتمند بر روی لینک کلیک کنید.

احساس بی اعتمادی را تحریک نکنید

برخی از افراد تصور می کنند تمام مردم جمع شده اند تا همسر او را اغفال کنند یا اینکه همسر او همواره در حال خیانت کردن است. به همین علت مدام شریک عاطفی خود را کنترل کرده و احساس بی اعتمادی را برانگیخته می کنند. در این شرایط نه خودشان از زندگی، رابطه ای که دارند و بودن در کنار کسی که دوستش دارند لذت می برند و نه شریک عاطفی آن ها. در نتیجه اختلافات شدت گرفته و رابطه با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. بنابراین بهتر است برای شکل گیری عشق هوشمندانه خوش بین باشید، به رخ دادن اتفاقات ناخوشایند فکر نکنید، حس خیانت و بی اعتمادی را برانگیخته نکنید و از رابطه عاطفی خود لذت ببرید.

از خوردن صبحانه مشترک غافل نشوید

برخی از خانم ها عادت ندارند هنگام خروج از خانه و سرکار رفتن همسرشان از خواب بیدار شوند، برخی از زوجین هم برخلاف اینکه هر دو شاغل هستند اقدامی برای خوردن صبحانه مشترک نمی کنند. یکی از تکنیک های عشق هوشمندانه مربوط به همین مورد است. زمانی که برای خوردن صبحانه مشترک وقت صرف می کنید، یعنی برای همسرتان ارزش قائل هستید.

به او نشان می دهید از هر فرصتی برای بودن در کنارش استفاده کرده و از رابطه ای که دارید راضی هستید. برای افزایش شدت عشق میان زوجین نباید تک بُعدی باشیم و فقط به ابراز علاقه کلامی یا عملکردی اکتفا کنیم، بلکه باید از همه این موارد در کنار هم استفاده کنیم.

برای یادگیری تکنیک های موفقیت کلامی، جذابیت کلام و اعتماد به نفس صحبت در جمع می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

وجود مشکلات را بپذیرید و آن ها را حل کنید

راهکارهای عشق هوشمندانه

همانطور که گفتیم هیچ رابطه عاطفی به دور از مشکل و اختلاف نیست.

نکته مهمی که در این مورد وجود دارد پذیرش و حل به موقع آن هاست. متاسفانه برخی از افراد از پذیرش مشکل به وجود آمده می ترسند به همین علت تا می توانند آن را انکار می کنند. در نتیجه مشکل ریشه دار شده و جوانب مختلف رابطه را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین بهتر است در این مواقع مطابق با تکنیک های عشق هوشمندانه رفتار کرده، مشکل را بپذیرید ولی به صورت اصولی و منطقی آن را برطرف کنید.

برای اطلاع از ویژگی های افراد با انگیزه بر روی لینک کلیک کنید.

خوبی ها را به اشتراک بگذارید

دسترسی به شبکه های اجتماعی سبب پخش هر خبر و موضوعی در مدت زمانی کوتاه شده است. در این میان مطالب علمی، عاطفی و مشاوره ای مختلفی نیز در دسترس مردم قرار می گیرند. هنگامی که موضوع خوب و مثبتی را می خوانید بهتر است اولین نفری که آن را برایش می فرستید، شریک عاطفی شما باشد. اگر موضوعی را می خوانید که ویژگی های آن شبیه به صفات شریک عاطفی شماست، آن را برایش بفرستید. بگذارید عشق هوشمندانه میان شما شکل گرفته و فرد مقابل بداند که در ذهن شما جای دارد.

از او به گرمی استقبال کنید

متاسفانه بسیاری از زوجین بعد از گذشت مدت زمانی از شروع رابطه و یا حتی از همان ابتدا، با دیدن شریک عاطفی خود از او استقبال نمی کنند. با دیدنش به او نزدیک نشده، دستانش را نمی گیرند و تنها به بیان چند کلمه مانند سلام یا خسته نباشی، اکتفا می کنند.

اگر قرار بر این است که شدت عشق رابطه خود را افزایش دهید باید از توصیه های عشق هوشمندانه پیروی کرده و همواره به گرمی از همسر خود استقبال کنید. با انجام این کار به او نشان می دهید که منتظرش بوده اید، برایتان ارزشمند است و از دیدنش خوشحال هستید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

از ابراز احساسات خجالت نکشید

یکی از دلایلی که موجب خجالت کشیدن زوجین از ابراز احساسات می شود، سبک تربیتی است. کسی که ابراز احساسات والدین به یکدیگر و حتی به خود را ندیده است، نمی تواند به خوبی این کار را در مقابل کسی که دوستش دارد انجام دهد.

ابراز احساسات کلامی یکی از تکنیک های عشق هوشمندانه محسوب می شود.

بنابراین بهتر است انجام این کار را تمرین کرده، از خجالت کشیدن دور شده و آن را تبدیل به یکی از کارهای مهم زندگی خود کنید.

خلاصه مطلب

عاشق شدن بسیار ساده تر از حفظ یک رابطه عاطفی و حتی افزایش شدت عشق است. دلیل بسیاری از اختلافات ایجاد شده و همچنین پایان یافتن روابط عاشقانه، عدم اطلاع از تکنیک های عشق هوشمندانه است. متاسفانه بسیاری از زوجین نمی دانند که چه طور باید با شریک عاطفی خود رفتار کنند. چه کارهایی را انجام دهند تا شدت عشق آن ها به یکدیگر افزایش یافته و احساسشان عمیق تر شود. برای حفظ و افزایش استحکام روابط عاطفی باید هوشمندانه رفتار کنید نه افراطی.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، تاثیرگذاری بر دیگران و جادوی جذابیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *