عزت نفس

عزت نفس

عزت نفس

 

سلام به شما دوستان عزیزی که برای یادگیری مهارت های جدید و رشد خودتان، ارزش قائلید. شما جزو 20 درصد از کسانی هستید که حاضر به مطالعه مقاله عزت نفس شده اید. یکی از مهارت های مهمی که ما برای پیشرفت نیاز داریم، عزت نفس است.

این مهارت به ما کمک می کند تا از زندگی  خودمان، راضی و خوشحال باشیم. این مهارت یعنی به توانمندی های خود باور کنیم و برای خودمان ارزش قائل شویم.

وقتی شما شکست می خورید و در کاری به نتیجه نمی رسید، این مهارت است که باعث شروع دوباره و پیشرفت می شود. این مهارت، نیرویی است که باعث شهامت و جرئت شما، برای شروع دوباره می شود.

عزت نفس وقتی پایین باشد، برعکس عمل می کند و باعث تردید شما در مسیر پیشرفت و موفقیت می شود.

پایین بودن عزت نفس باعث بوجود آمدن نگرانی، خجالت، ترس، تنهایی، ناراحتی و احساسات منفی دیگر می شود مدیریت لهجه.

عزت نفس چیست؟

 

بسیاری از افراد معنای عزت نفس و اعتماد به نفس را به اشتباه متوجه می شوند. مفهوم و معنای عزت نفس، بسیار گسترده و عمیق تر است. این مهارت یعنی اینکه من ارزشمند هستم و از درون، خودم را باور دارم.

عزت نفس ترکیبی از اعتماد به نفس و خود دوستی است.

ناتائیل براندن در کتاب  خود (  Psychology of self esteem)  اینگونه بیان می کند که :

این مهارت دو جنبه مرتبط به هم دارد : احساس کارآمدی  شخصی و احساس ارزش شخصی. این مهارت ترکیبی از اعتماد به نفس  و احترام به خود است. عزت نفس یعنی اعتقاد داشتن فرد به این که توانایی ها و شایستگی های لازم برای زندگی را دارا است و لیاقت زندگی کردن دارد.

 نشانه های عجیب عزت نفس پایین

 

 

نشانه های عجیب عزت نفس پایین

بعضی از  نشانه های این مهارت به حدی پنهان و نهفته هستند که ما نمی توانیم به راحتی آن ها را تشخیص دهیم. عزت نفس پایین یکی از  مشکلات جدی و قابل توجه در هر فردی است که برای درمان جدی آن باید اقدام کرد.

عزت نفس پایین روی بسیاری از شکست های شغلی، روابط اجتماعی، عاطفی و میزان شادی افراد تاثیر گذار است. این مهارت یک قدرت درونی است که با وجود آن می توانید یک زندگی شاد و معنا دار داشته باشید.

دوره هوش کلامی

 • معذرت خواهی زیاد

معذرت خواهی های بی دلیل و زیاد نشانه از کمبود این مهارت در افراد دارد. برای مثال شما هنگامی که از مغازه دار جنس نمی گیرید، از او معذرت خواهی می کنید. کسانی که بی دلیل خودشان را مقصر می دانند، یعنی اینکه به اندازه کافی خودشان را توانمند نمی دانند و برای خودشان ارزشی قائل نیستند.

شما هنگام معذرت خواهی کردن، ابتدا باید فکر کنید که معذرت خواهی شما چه دلیلی دارد؟

پس از معذرت خواهی های بیجا بپرهیزید! علاوه بر این معذرت خواهی صحیح نشانه از عزت نفس بالا و بلوغ اجتماعی است.

 • همه چیز براساس شانس است

از نظر فردی که دارای عزت نفس پایین است، همه چیز بر اساس شانس اتفاق می افتد و به تلاش و توانمندی بستگی ندارد. شانس به این معنا است که شما هیچگونه تلاشی برای موفقیت های کنونی خود نداشته اید و همه چیز بر اساس شانس اتفاق افتاده است.

هوش، استعداد و تلاش شما، نقش های اساسی و ویژه ای در موفقیت های شما دارند.

هنگامی که کسی از شما تعریف و تمجدید می کند، بجای رد کردن تعریف های او، از او تشکر کنید و به توانمدی های خود اعتماد داشته باشید سخنور کیست؟.

 • چیزهایی می خرید، که به آن ها نیازی ندارید

 

 

چیزهایی می خرید، که به آن ها نیازی ندارید

آیا شما فردی هستید که دائما در حال خرید وسایل دکوری  و غیر ضروری هستید؟

آیا تمامی تصمیم های زندگی شما مانند :شغل، رشته تحصیلی، همسر آینده و خیلی از تصمیم های دیگر، براساس علاقه مندی دیگران و والدین شما است؟

مقایسه کردن با دیگران در همه چیز و  تایید گرفتن همیشگی از دیگران قاتل اعتماد به نفس  و مانع  پیشرفت زندگی شماست. هیچگاه و هیچوقت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. همه افراد ویژگی و توانمندی های منحصر به فردی دارند.

 • وجود عادت های مخرب

عادت های مخرب و بد، عزت نفس شما را پایین می آورد. بری مثال بسیاری از خانم ها از اینکه بدون آرایش بیرون بروند، خجالت می کشند و باید در همه حال آرایش داشته باشند.

در تمامی حال خودتان را دوست داشته باشید و احساس ارزشمندی کنید.

 • در روابط زناشویی عجول هستید

بعضی از رفتار های شما و ابراز علاقه به شریک عاطفی خود، نشانه از عزت نفس و اعتماد به نفس پایین دارد. به دلیل عزت نفس پایین، نمی تواند خواسته ها و احساسات خود را به طرف مقابل بگوید. افرادی که عزت نفس پایینی دارند، احساس خوبی نسبت به خودشان و شریک عاطفی خود ندارد.

 • بی دلیل تلفن همراه خود را چک کردن

 

بی دلیل تلفن همراه خود را چک کردن

خیلی از افراد در قرار های مهم و عاشقانه تلفن همراه خود را چک می کنند. در  این قرار ها، سعی کنید تلفن  همراه خود را چک نکنید و تمام حواستان به طرف مقابل و صحبت های او باشد. وقتی شما تلفن همراه خود را چک می کنید، حس بدی به طرف مقابل دست می دهد و از هم نشینی با شما خسته می شود.

شخصیت شناسی mbti

 

 

 

 • دروغ های عجیب بیان می کنید

کسانی که عزت نفس پایینی دارند، در صحبت های خود از دروغ های عجیب و غریب استفاده می کنند. افراد برای تایید گرفتن دیگران، خود واقعی و حقیقیشان را پنهان می کنند و دست به دروغ و تظاهر می زنند.

گفتن حقیقت  و صداقت شما، باعث محبوبیت و ارزشمندی شما می شود. زبان بدن یکی از مهارت هایی است که دروغ های شما را به راحتی فاش می کند. برای مطالعه بیشتر، به مقاله زبان بدن در سایت ما مراجعه کنید.

 • نمی توانید غذا انتخاب کنید

گاهی برایتان پیش آمده است که به رستوران رفته اید و قصد سفارش غذا دارید، اما به دلیل عزت نفس پایین یک غذایی که تا حالا نخورده اید و علاقه به آن ندارید را سفارش می دهید. یا با دوست خود بیرون رفته اید و بر اساس سلیقه او غذا سفارش می دهید.

باید به این فکر کنید که چیزی نمی شود کسی که همراه شماست و غذای مورد نظر شما را دوست نداشته باشد.

فرق بین اعتماد به نفس و عزت نفس

 

 

فرق بین اعتماد به نفس و عزت نفس

اعتماد به نفس یعنی  اینکه می خواهیم کاری را  شروع کنیم، پر قدرت و با صلابت پیش برویم. عزت نفس چیزی است که باعث می شود در تمامی حال و شرایط زندگیمان وقتی که شکست ها را تجربه می کنیم احساس خود ارزشمندی کنیم.

عزت نفس مهارت و ویژگی است که باعث می شود ما در  تمامی مراحل زندگی، احساس خود ارزشمندی کنیم. این حس هیچوقت به ما اجازه نمی دهد نسبت به خودمان، ظاهر، شرایطی که در آن قرار داریم و خیلی موارد دیگر  احساس بدی داشته باشیم.

کسانی که عزت نفس ندارند، هیچگاه حال خوب را در زندگی تجربه نمی کنند.

برای مثال یکی از بازیگران آمریکایی به نام  مرلین مونرو که جزو بازیگران مشهور است، اینگونه می گوید که : در دوران شهرت خود با وجود شهرت و توانایی هایی که داشته، از مشکل اعتماد به نفس  و عزت نفس پایین، رنج می برد. در نتیجه این مهارت و اعتماد به نفس، دو  ویژگی های کاملا متفاوت از هم هستند.

عزت نفس، بنیادی احساسی دارد یعنی تعیین تفکر منطقی، نوع احساسات و طرز رفتارهر فرد است.

به باور هایی  که هر فرد در مورد خودش برای دستیابی به اهداف دارد را اعتماد به نفس می گویند. افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردار هستند، نیاز به عوامل بیرونی مانند شهرت، مقام و تعریف و تمجید دیگران ندارند.

در حالی که افراد دارای اعتماد به نفس بالا، با چالش ها و مسئولیت های جدید روبه رو می شوند و می خواهند موقعیت های جدید و دشوار را امتحان کنند. عزت نفس از  از تجربه های مثبت زندگی  ریشه می گیرد، در حالی که اعتماد به نفس این است که به توانمندی های فردی خود اعتماد اشته باشید.

اعتماد به نفس یعنی چالش ها و مسئولیت های جدید را بپذیرید و به توانمدی های خود ایمان  داشته باشید  تاثیر نوشیدن آب در سخنرانی  .

تعریف عزت نفس کوپر اسمیت

 

تعداد  و پرسش نامه های زیادی برای  سنجش این مهارت وجود دارد. در میان تعداد زیادی از این پرسشنامه هایی وجود دارد، چهار پرسشنامه از بقیه مورد استفاده تر و معروف تر هستند.

یکی از این شاخص ها و پرسشنامه ها، پرسشنامه عزت نفس  روزنبرگ به نام SES است

شاخص و پرسشنامه کوپر سمیت به نام SEI که به پرسشنامه کوپر اسمیت معروف سمیت است که همه در فارسی  کوپر اسمیت می نویسند.

مقیاس ادراک از خود تنسی  که TSCS نام دارد و توسط دو محقق به نام های روید و فیتس طراحی شده است.

مقیاس دیگری به نام پیرس هریس برای  سنجش ادراک از خود کودکان به نام P-HCSCS شناخته می شود.

مفهوم های مختلف از عزت نفس باعث شده است این پرسشنامه های متفاوت بجود بیاید. با پرسش های این 4 نوع پرسشنامه می توان به این موضوع پی برد که ارزیابی از ارزش ها و خود دوستی، حق تمامی افراد است.

شما باید توجه داشته باشید که از سایت های غیر معتبر این پرسشنامه را دانلود نکنید، زیرا  دادن اطلاعات نادرست باعث گمراهی شما در این مبحث مهم و حیاتی می شود. در دوره ثروت سازی با کلام این تست آورده شده است. این دوره جامع، شامل دوره هوش کلامی نیز می باشد.

شما با شرکت در دوره جامع ثروت سازی با کلام، از این پرسشنامه بهره مند می شوید. این پرسشنامه برایتان مشخص می کند که، تا چه اندازه از عزت نفس، برخوردار هستید.

7 رکن عزت نفس چیست؟

 

 

هفت رکن عزت نفس چیست؟

ارزشمندی و توانمندی دو مولفه اساسی  و ارزشمند ، عزت نفس هستند. یکی از معروف ترین افرادی که روی بحث عزت نفس، به طور تخصصی کار کرده است، کوپر اسمیت می باشد. افراد دیگری همچون

سیمو اپشن، ناتائیل براندن، کریستو فرمراک نیز روی بحث این مهارت کار کرده اند.

با وجود اختلاف نظرهایی که راجب این مهارت وجود دارد، تمامی منابع

عزت نفس، نکته ها و بحث های مشابهی را بیان می کنند.

 • پذیرفته شدن در برابر طرد شدن

همه ما انسان ها نیاز یه تایید و پذیرفته شدن  توسط دیگران و اعضای خانواده خود هستیم. پذیرفته شدن توسط دوستان، جامعه، مدیران و اطرافیان ما برای ما بسیار پر اهمیت است. در هر سنی که هستید، پذیرفته شدن و طر شدن، نقش مهم و اساسی در  کاهش یا افزایش عزت نفس ما دارد.

 • در مورد خودتان مثبت فکر کنید

تنها کسی که می تواند نسبت به شما حس  خوب و مثبتب داشته باشد، خودتان هستید. شما با مثبت فکر کردن در مورد خودتان و به کار گرفتن آن ها، می توانید قدم به قدم عزت نفس خو را افزایش دهید.

با شکست دادن فکر های منفی و  نادرست راجب خودتان، انگیزه می گیرید و بسوی هدف خود حرکت می کنید.

 • به موفقیت هایتان، افتخار کنید

وقتی کار درست و مهمی را انجام می دهید، برای خودتان جایزه کوچکی تهیه کنید و برای خودتان، ارزش قائل شوید.

 • هدف تعیین کنید

با تعییین کردن اهداف خود و برنامه ریزی برای آن ها، می توانید در مسیر رشد و پیشرفت حرکت کنید. داشتن اهداف، مشخص می کند که شما فردی شایسته و ارزشمند هستید. مشخص کردن هدف، انگیزه ای برای رشد و پیشرفت به شما منتقل می کند.

 • به ارزش هایتان وفادار بمانید

زمانی که ارزش ها و رفتار های شما در یک راستا باشد، عزت نفس شما رشد می کند. زمان هایی در زندگی وجود دارد که مجبور می شوید به شرایطی که دلخواه نیست تن بدهید، در این زمان رفتار های ما باید بر اساس ارزش های شما باشد. برای شناسایی ارزش های خود و همچنین شخصیتی که دارید، حتما به مطالعه مقاله درون گرایی بپردازید.

 • شما انسانی کامل نیستید

هیچگاه فراموش نکنید که شما انسان هستید  و ممکن است اشتباه کنید. شما باید از اشتباه هایی که  انجام می دهید، درس بگیرید. دست از حرص خوردن در مورد آنچه دیگران راجب شما فکر می کنند بردارید و بجای آن ویژگی های خوب را در خودتان پیدا کنید و خودتان را تحسین کنید.

 • مراقب بدنتان باشید

زمانی که فعال و پر انرژی باشید، عزت نفس ما افزایش پیدا می کند. فعالیت و ورزش کردن، باعث می شود سلامت عمومی شما بالا برود. ورزش کردن شما را ترقیب می کند تا به سمت اهدافتان پیش بروید.

 از کجا می توان به عزت نفس پی برد ؟

 

 

از کجا می توان به عزت نفس پی برد ؟

عزت نفس یک ویژگی درونی است و به صورت واضح نمی توان آن را  اندازه گیری کرد. بسیاری از رفتار های ما نشانه از ویژگی های درونی ما است.

فردی که در همه حال، در حال انتقاد کردن  از دیگران است، نشان می دهد حس ارزشمندی دیگران ندارد.

در  چرخه این مهارت، بسیاری از رفتار های ما باعث شکل گیری این ویژگی می شود. زمانی که عزت نفس شما افزایش پیدا می کند، رفتار های بهتری نیز از شما سر می زند.

این موضوع ها و مهارت ها باعث ایجاد یک چرخه قوی و مثبت می شود.

حتما  مقاله ارتباط چشمی و زبان بدن را بخوانید.

ویژگی های افراد با عزت نفس بالا چیست؟

 

افرادی که احساس ارزشمندی در خود دارند و  از عزت نفس بالایی برخوردار هستند ویژگی های زیر را دارند :

 • به دنبال رشد کردن هستند و از رشد دیگران استقبال می کنند.
 • اغلب خودشان تصمیم می گیرند.
 • در صورت شکست، دلیل آن را پیدا می کنند و از اشتباهات خود درس می گیرند.
 • انگیزه کافی برای تلاش جهت رسیدن به اهداف خود دارند.
 • در اغلب موقعیت های زندگی، در حال کشف ویژگی های درونی هستند.
 • همواره دیگران را به سمت جنبه های مثبت زندگی هدایت می کنند.

ویژگی های افراد با عزت نفس پایین چیست؟

 

 

ویژگی های افراد با عزت نفس پایین چیست؟

 • هر کاری را که انجام می دهند، احساس مس کنند ، به قدر کافی خوب نیستند.
 • همیشه احساس ترس، افسردگی و اضطراب دارند.
 • انتقاد درست و سازنده را قبول نمی کنند.
 • خودشان را دوست ندارند و احساس ارزشمندی نمی کنند.

دوره عزت نفس

در سایت ما دوره های اعتماد به نفس و عزت نفس وجود دارد که به شما کمک می کند، با افزایش احساس ارزشمندی و احترام به خود، حال خوبی را تجربه کند و به سمت مسیر موفقیت پیش برود.

دوره ثروت سازی، یک از جامع ترین دوره های سایت ما می باشد که توسط مدرس و مربی مریم مبارکی تدریس می شود. در این دوره دوره های اعتماد به نفس و عزت نفس، به صورت آنلاین و آفلاین تدریس می شود.

شما با افزایش عزت نفس می توانید احساس ارزشمندی و حال خوب را تجربه کنید. این مهارت یعنی اینکه من برای خودم عزیز و دوست داشتنی هستم و برای خودم، ارزش و احترام قائل هستم. من در هر لحظه و هر حال مراقب جسم و روان خودم هستم. شناخت شخصیت خودتان نیز روی عزت نفس شما تاثیر بسزایی دارد. شخصیت شناسی ام بی تی آی و شناختن درون گرایی و برون گرایی ، تاثیر زیادی در شناخت خودتان و عزت نفس شما دارد.

 • در این دوره چه مطالبی ارائه می شود؟
 • ابزار وجود خود چگونه است؟
 • عواملی که بر این مهارت تاثیر می گذارد.
 • چقدر خودتان را می شناسید و به خودتان اهمیت می دهید
 • چگونه با خودمان دوست باشیم؟

دوره ارزشمند ثروت سازی با کلام

دوره ارزشمند ثروت سازی با کلام

این دوره بیش از 1000 دقیقه آموزش ویدیویی به همراه جلسات و پی دی اف اسلاید ها است. در این دوره شما روی کلام خود ثروت سازی می کنید. و به یک انسان تاثیر گذار و کاریزماتیک تبدیل می شوید.

دراین دوره شما با مباحث اعتماد به نفس و عزت نفس، تمرین صداسازی، ساختار استاندارد محتوا، تکنیک های جذابیت کلامی، نقشه ذهنی در سخنرانی، زبان بدن قدرتمند و موثر، هوش کلامی و اتیکت و آداب معاشرت را به شما آموزش داده می شود.

 مدرس این دوره چه کسی است؟

خانم دکتر مریم مبارکی مربی و مدرس توسعه فردی و مهارت های ارتباطی، به شما کمک می کند که با بدست آوردن اعتماد به نفس  و مهارت های کلامی، مدیریت لهجه و… در زندگی  و شغلتون به یک فرد تاثیر گذار و حرفه ای تبدیل شوید.

b2n

yun

Self-esteem

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *