سرسختی ذهنی

سرسختی ذهنی چیست؟

آیا تا به حال در مسیر انجام دادن یک کار مشخص، خسته و متوقف شده اید؟ دست از تلاش کردن برداشته و از دستیابی به هدف خود منصرف شده اید؟ اگر چنین اتفاقاتی برایتان افتاده باید با راه های کسب سرسختی ذهنی آشنا شوید. این ویژگی شخصیتی به شما کمک می کند موانع موجود بر سر راه رسیدن به خواسته هایتان را کنار بزنید. انگیزه خود را افزایش داده و با تلاش بیشتر به سمت خواسته هایتان حرکت کنید. این مورد یکی از مهم ترین ویژگی های شخصیتی افراد موفق است، در واقع یک ویژگی مثبت مشترک میان تمام افراد موفق محسوب می شود.

مگر کسی می تواند بدون سرسخت بودن ذهنش به آنچه که می خواهد با تلاش و پشتکار خودش برسد؟ بنابراین برای کسب موفقیت لازم است که این ویژگی را کسب کنید. با توجه به اهمیت شناخت و کسب ویژگی های مثبت شخصیتی برای رسیدن به موفقیت، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سرسختی ذهنی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سرسختی ذهنی چیست؟

سرسختی ذهنی چیست

احتمالا برخی از افراد با خواندن عنوان این مقاله فکر می کنند منظور مقاومت ذهن در برابر موضوعات مختلف است. در مورد این تصور می توانیم بگوییم که تا حدودی درست است، فردی که سرسختی ذهنی دارد و آن را تقویت کرده ذهن خود را برای ادامه دادن به مسیر دلخواه، آماده و سرسخت می کند.

برای اطلاع از راه های درک احساسات دیگران بر روی لینک کلیک کنید.

به بیان واضح و ساده تر؛ توانایی ادامه دادن به مسیر و دنبال کردن اهداف آن هم در شرایط سخت بدون اینکه از دستیابی به هدف منصرف شده و آن را فراموش کنید، سرسختی ذهنی نامیده می شود. این مورد یک ویژگی شخصیتی مثبت است که همه افراد موفق از آن برخوردار هستند. در واقع این ویژگی سبب ادامه دادن به مسیر و کسب موفقیت می شود. زمانی که از انجام یک کار خسته می شوید، انگیزه خود را از دست داده و برای مقابله با موانع می ترسید، سرسخت بودن ذهن به کمکتان می آید.

این ویژگی به شما کمک می کند انگیزه خود را افزایش داده، با ترس ها و وسوسه ها مقابله کنید و در نهایت موانع موجود را کنار بزنید. سرسخت بودن ذهن احتمال شکست را کاهش نمی دهد بلکه موجب افزایش انگیزه، تلاش و پشتکار می شود. از این طریق می توانید برای ادامه دادن مسیر و رسیدن به اهداف خود تلاش کنید. افکار منفی و مزاحم را از ذهن حذف کرده و از منصرف شدن برای دستیابی به خواسته هایتان خودداری کنید.

برای یادگیری تکنیک های ارتباط موثر، جذابیت کلام و ثروت سازی با کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

راههای کسب سرسختی ذهنی

کسب سرسختی ذهنی

افراد موفق ویژگی های مشترک زیادی دارند که یکی از مهم ترین آن ها سرسختی ذهنی است.

این ویژگی شخصیتی سبب افزایش انگیزه، تلاش و پشتکار می شود و فرد را برای ادامه دادن مسیر رسیدن به اهدافش مشتاق تر می کند. کسانی که قبل از اقدام به شروع یک کار و یا حتی حین انجام دادن آن از تصمیم خود منصرف می شوند، ذهن سرسختی ندارند. چنین کسانی باید با راه های کسب این ویژگی شخصیتی مثبت آشنا شده و آن ها را به کار بگیرند.

فراموش نکنید کسب هر ویژگی مثبت و رسیدن به تسلط در آن نیازمند صرف وقت و تمرین کردن است. بنابراین بعد از آشنایی با راه های کسب و تقویت سرسخت بودن ذهن باید تمرین کردن را در لیست برنامه های زندگی خود قرار دهید. با توجه به اهمیت این موضوع برای رسیدن به موفقیت، در ادامه مطلب به چند مورد از مهم ترین راه های کسب این ویژگی شخصیتی اشاره می کنیم:

خوش بین باشید

به نمی توانم، نمی شود، امکان ندارد، هیچ اتفاق خوبی نمی افتد و موارد این چنینی فکر نکنید. خوش بینی را تمرین کرده و از این طریق انگیزه خود را افزایش دهید. کسانی که در مسیر رسیدن به خواسته هایشان خسته و ناامید می شوند به تقویت انگیزه نیاز دارند، بنابراین باید مثبت اندیشی را تمرین کرده و خوش بینی را جزئی از شخصیت خود قرار دهند. زمانی که نسبت به رخ دادن اتفاقات مثبت خوش بین هستید، انرژی کسب کرده و تا رسیدن به خواسته هایتان متوقف نمی شوید.

تاثیرگذاری روی دیگران را فراموش کنید

متاسفانه برخی از افراد برای جلب توجه، خودنمایی و موارد این چنینی سعی می کنند بر دیگران تاثیر بگذارند. کارهای مختلفی را انجام می دهند، وقت صرف می کنند و برای تحقق این هدف تلاش می کنند. در حالی که اگر انرژی و تلاش خود را برای رسیدن به خواسته هایشان به کار بگیرند، موفقیت های چشمگیری کسب می کنند. بنابراین اگر شما هم جزء افرادی هستید که تاثیرگذاری بر دیگران برایتان اهمیت دارد، بهتر است برای کسب سرسختی ذهنی از انجام این کار خودداری کرده و تمرکز خود را به انجام کارهای مهم معطوف کنید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

مسئولیت قبول کنید

تقویت سرسختی ذهنی

زمانی که هیچ مسئولیتی در زندگی ندارید به راحتی از انجام کارهای مختلف منصرف می شوید. به جای رفع خستگی و بازیابی انرژی به طور کلی در مسیر رسیدن به اهداف متوقف خواهید شد.

برای رسیدن به سرسختی ذهنی باید مسئولیت های مختلف را قبول کنید.

در انجام دادن کارهایی که به شما سپرده شده اند، متعهد بمانید. با خودتان تکرار کنید که من مسئول انجام این کار هستم تا انگیزه و پشتکارتان افزایش یابد.

برای اطلاع از مفهوم تعادل در زندگی بر روی لینک کلیک کنید.

از گذشته درس بگیرید

متاسفانه تاثیرپذیری از گذشته و رویدادهای آن می تواند جنبه منفی هم داشته باشد. برخی از افراد یا به طور کلی گذشته را فراموش می کنند و دوباره مرتکب اشتباهات تکراری می شوند، یا اینکه آنقدر برای گذشته افسوس می خورند که دیگر انگیزه ای برای شروع دوباره ندارند. به جای این کارها شما باید از گذشته درس بگیرید بدون اینکه افسوس بخورید، کارهای اشتباه را تکرار نکرده و یک مسیر جدید را پیدا کنید. برای اینکه بتوانید به لحظه حال برگردید باید از تمرینات ذهن آگاهی استفاده کنید. ذهن آگاهی به شما کمک می کند در گذشته غرق نشوید و برای آنچه که در حال رخ دادن است راهکار پیدا کنید.

با دیگران همکاری کنید

زمانی که چند فرد متخصص، موفق و به طور کلی کسانی که برای دستیابی به خواسته هایشان تلاش می کنند کار مشترکی را انحام می دهند، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد و سرسختی ذهنی تقویت می شود. بنابراین به جای اتلاف وقت، انرژی و انگیزه خود، بهتر است با کسانی که وجه اشتراک هایی را با شما دارند همکاری کنید. راهکارهای مختلف را بررسی کرده، با یکدیگر مذاکره کنید و در نهایت به یک نتیجه مشخص و کارآمد برسید.

برای یادگیری تکنیک های جادوی جذابیت، زبان بدن و اعتماد به نفس صحبت در جمع می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

به فکر تقویت انگیزه، تلاش و پشتکار باشید

برای اینکه بتوانید سرسختی ذهنی را کسب کرده و مسیر رسیدن به اهداف خود را تا پایان طی کنید باید انگیزه، تلاش و پشتکار را افزایش دهید. برای انجام این کار با انواع انگیزه آشنا شوید، از عواملی که سبب بی انگیزگی شده و مانع از تلاش کردن می شوند، دوری کنید. این عوامل حتی می توانند یکی از اطرافیان شما باشند. افراد منفی نگری که نسبت به زندگی بدبین هستند و این نگرش را به شما هم منتقل می کنند.

منتظر شانس نباشید

به دست آوردن سرسختی ذهنی

متاسفانه یکی از عواملی که ما را از انجام دادن درست و به موقع کارهایمان منصرف کرده و از سرسختی ذهنی دور می کند، تکیه بر شانس است.

برخی از افراد ساکن می مانند و دست از تلاش بر می دارند چون معتقدند شانس عامل پیش برنده زندگی است. به جای تکیه بر شانس باید کنترل زندگی را در دست بگیرید. از هر عاملی که نمی توانید بر آن کنترل داشته باشید، دوری کنید. خودتان برای زندگی و آینده تصمیم بگیرید، راهکار انتخاب کنید و با پشتکار انجام یک کار را آغاز کنید.

برای اطلاع از فواید خودتعیین کنندگی بر روی لینک کلیک کنید.

در شادی موفقیت دیگران سهیم باشید

چرا برخی از افراد فکر می کنند موفقیت دیگران مانع از دستیابی آن ها به خواسته هایشان می شود؟ در نتیجه از موفقیت دیگران خوشحال نشده و در شادی آن ها سهیم نمی شوند؟ بهتر است بدانیم دنیا انقدر بزرگ است که موفقیت هیچ کسی مانع از پیروزی دیگران نمی شود. بنابراین از موفق شدن دیگران خوشحال شده و از این طریق انگیزه کسب کنید. سپس با ذهنی آزاد، به دور از کینه و افکار منفی برای رسیدن به خواسته های خود تلاش کنید.

شکرگزار باشید

در طول شبانه روز لحظاتی را به شکرگزاری اختصاص دهید. به آنچه که ندارید یا دیگران دارند فکر نکنید، بلکه برای همان چیزهایی که در حال حاضر دارید شکرگزار باشید. از این طریق متوجه می شوید چه چیزهای ارزشمندی را در زندگی دارید که اگر نبودند همین آرامش فعلی را هم نداشتید. گاهی لازم است ذهن خود را از همه چیز به غیر از شکرگزاری رها کنید تا انرژی کسب کرده و برای رسیدن به خواسته هایتان تلاش کنید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

قانون جذب را باور داشته باشید

احتمالا تا به حال عنوان قانون جذب را شنیده اید ولی آیا واقعا آن را باور دارید؟ براساس قانون جذب، افکار ما از جنس انرژی هستند بنابراین می توانند انرژی های شببه به خود را جذب کنند. به همین علت زمانی که به موضوعات مثبت فکر می کنیم، انرژی مثبت را از جهان هستی به سمت خودمان جذب خواهیم کرد. در عین حال با فکر کردن به موضوعات منفی، انرژی های منفی را جذب می کنیم.

برای کسب سرسختی ذهنی و افزایش انگیزه بهتر است قانون جذب را باور کرده و انرژی مثبت خود را بیشتر کنیم.

خلاصه مطلب

برای رسیدن به موفقیت باید عوامل مختلفی را فراهم کنید تا دستیابی به خواسته هایتان راحت تر شود. یکی از مهم ترین عوامل و در واقع ویژگی مثبت و مشترک میان همه افراد موفق، سرسختی ذهنی است. با کمک این ویژگی شخصیتی می توانید مسیر رسیدن به اهدافتان را تا پایان طی کرده و متوقف نشوید. خوشبختانه راه های مختلفی برای سرسخت شدن ذهن وجود دارند که با کمک آن ها می توانید به خواسته خود برسید.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت کاریزماتیک، آداب معاشرت و تاثیرگذاری بر دیگران می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *