علل بی ارادگی چیست؟ + راههای غلبه بر آن در زندگی

علل بی ارادگی چیست؟

بی تفاوتی یا بی ارادگی، اصطلاحی در روانکاوی است و برای توصیف مواقعی به کار می رود که افراد با وجود درک درست و توانایی جسمی و ذهنی بالا، می دانند چه کنند اما هیچ کاری انجام نمی دهند. این اصطلاح زمانی به کار می رود که افراد برخلاف دانش خود و برخلاف توانایی های ذهنی و جسمی خود اعمال درستی انجام ندهند. بی ارادگی بیشتر ناشی از آسیب عصبی، افسردگی یا اسکیزوفرنی است و با کاهش امید و تمایل و بی تفاوتی شدید همراه است.

به عنوان مثال، افراد زیادی هستند که توانایی کنترل خود را برای دور شدن از سرگرمی های زودگذر یا مدیریت صحیح مالی ندارند یا حتی بیمارانی هستند که ساعت ها غذا را بدون اراده لازم برای بلعیدن آن می جوند. این مشکل در درازمدت می تواند تمام عرصه های زندگی را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلات زیادی را ایجاد کند.

اهمیت تقویت اراده

اهمیت تقویت اراده

همه مردم می خواهند تصمیمات خود را در کوتاه ترین زمان ممکن اجرا کنند زیرا یک اراده قوی ما را وادار می کند تا از شادی ها یا خواسته های حال خودداری کنیم و با صرف انرژی در مکانی بهتر، آینده ای بهتر بسازیم. اگر هر روز یک ساعت زنگ دار را هم برای زمان خاصی تنظیم می کنید تا بتوانید قبل از رفتن به محل کار یا تحصیل و ورزش و غیره یک روال درست را طی کنید اما هرگز نمی توانید به موقع و حتی دیرتر وقتی به محل کار خود می رسید از خواب بیدار شوید.

باید به فکر تقویت اراده و مقابله با کمبود اراده باشید. اگر چه زمانی که بی ارادگی به عنوان یک مشکل حاد ایجاد می شود، لازم است برای درمان به روانشناس مراجعه کنید اما پس از شروع جستجو و خواندن این مقاله، آماده مبارزه با این مشکل و به چالش کشیدن خود خواهید بود.

برای آشنایی با راه های افزایش انگیزه بر روی لینک کلیک کنید.

روش های مقابله با بی ارادگی

اگر از آن دسته افرادی هستید که وسوسه خوردن شیرینی یا جواب دادن بی هدف به تلفن، رفتن به خرید یا گشت و گذار در اینترنت را رها نمی کنید، باید اراده خود را تقویت کنید. اراده افراد مختلف متفاوت است اما جالب است بدانید که تقویت اراده کار چندان سختی نیست و به نوعی می توان این کار را ترکیبی از تمرین و استراحت اصولی دانست.

بهترین دفاع حمله است

از سوی دیگر، افرادی که خودکنترلی بیشتری داشتند، زمان کمتری را صرف مبارزه با خواسته های خود می کردند. این افراد به این نتیجه رسیدند که می توانند راه خوبی برای نظم بخشیدن به زندگی و جلوگیری از مشکلات استرس زا داشته باشند.

برای مثال، اگر در طول روز استراحت می‌کنید و درست غذا می‌خورید، لازم نیست وقت خود را صرف مبارزه با میل به استراحت در حین کار کنید. به این ترتیب، به جای تدافعی، خود را برای آینده آماده می کنید و چشم اندازهای واقع بینانه برای موفقیت خواهید داشت.

برای آشنایی با ویژگی افراد با انگیزه بر روی لینک کلیک کنید.

به اندازه کافی استراحت کنید

علل بی ارادگی

همانطور که متوجه شدید، نظم و روال مناسب تاثیر زیادی بر بی ارادگی دارد. به عنوان مثال، اگر شب ها خوب نمی خوابید یا کمتر از حد معمول می خوابید، در طول روز بیشتر با حواس پرتی و میل به استراحت مواجه خواهید شد و به نوعی این باعث کاهش اراده شما می شود.

رعایت رژیم غذایی اصولی

مصرف فست فود، غذاهای فرآوری شده و غذاهای زیاد تاثیر زیادی بر سلامت روحی و جسمی ما دارد. برای تقویت اراده خود و مبارزه با بی ارادگی، بهتر است یک برنامه غذایی سالم پر از سبزیجات و غذاهای سالم تهیه کنید و مواد مضری را که استفاده می کردید با نوشیدنی های سالم جایگزین کنید.

برای آشنایی با مهارت های ارتباطی بر روی لینک کلیک کنید.

ورزش کردن

لازم نیست هر روز به صورت حرفه ای تمرین یا ورزش کنید. فقط کمی ورزش و ورزش های سبک مانند پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. پس از یک ماه، متوجه خواهید شد که این تمرین عملکرد ذهنی و فیزیکی شما را بهبود بخشیده است و به شما این امکان را می دهد که بیشتر روی اهداف خود تمرکز کنید و با انرژی بیشتری به جلو حرکت کنید.

همچنین افزودن مواردی مانند ورزش و پایبندی به آن در طول زمان و در دراز مدت تاثیر زیادی در تقویت اراده و مبارزه با بی ارادگی دارد.

با آرامش و در زمان مناسب برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی برای رفع بی ارادگی

اگرچه هیچکس نمی تواند لحظات استرس زا و ناگهانی زندگی را کنترل یا پیش بینی کند اما می توانیم از لحظاتی که آرامش بیشتری داریم، برای مقابله با مشکلات استفاده کنیم. به عنوان مثال اگر می خواهید با همسرتان در مورد ترک سیگار صحبت کنید، زمان مناسبی را انتخاب کنید و با آرامش این کار را انجام دهید.

همچنین بهتر است چندین عمل سخت و استرس زا را به طور همزمان به تعویق نیندازید. به عنوان مثال، اگر سیگار را ترک کردید، تغییر شغل یا گرفتن یک شغل جدید و پر استرس گزینه منطقی نیست. اگر در شرایط بحرانی گیر کرده اید، مثلاً باید بدهی های خود را به زودی بپردازید، باید از خود بپرسید که چگونه از اراده خود استفاده خواهید کرد و در چند هفته آینده چه اقداماتی را انجام خواهید داد؟

برای آشنایی با انواع بی انگیزگی بر روی لینک کلیک کنید.

اهمال کاری نکنید

به تعویق انداختن کار را می توان یک گناه جهانی دانست، بنابراین بیش از نود درصد افراد حداقل برای مدت کوتاهی کار را به تعویق می اندازند. این مشکل از آن دسته مواردی است که به مرور زمان می تواند منجر به سستی شود و در صورت وجود باید برطرف شود.

استفاده از تمرینات مدیتیشن

یکی از راه های رسیدن به آرامش روانی و افزایش اراده، تمرین مدیتیشن است.

بسیاری از مردم بر این باورند که این تمرینات بخش‌هایی از مغز را که مسئول اراده هستند تقویت می‌کند و پایبند بودن به مدیتیشن باعث می‌شود تا کارهای خود را با اشتیاق بیشتری انجام دهند. همچنین جالب است بدانید که این تمرین به ارتباط بهتر بین قسمت های مختلف مغز و تصمیم گیری بهتر کمک می کند.

برای آشنایی با انگیزه درونی بر روی لینک کلیک کنید.

اصول گرا باشید

اصول گرا باشید

با افزایش حجم کار و بزرگتر شدن اهداف، کوتاه شدن زمان و موارد دیگر، ممکن است وسوسه شوید که وعده های غذایی مهم روز یا خواب مناسب را نادیده بگیرید. با این حال، به خاطر داشته باشید که بدون استراحت و تغذیه مناسب، هرگز نمی توانید با تنبلی کنار بیایید و در جهت اهداف خود گام بردارید. پس از آن، هر بار که تصور می‌کنید می‌توانید به عنوان یک سوپرمن بدون نیاز به چیزی ادامه دهید، یک وعده غذایی کوچک یا میوه بخورید و به خود یادآوری کنید که تغذیه و استراحت از عوامل اصلی موفقیت هستند.

پیشرفت خود را یادداشت کنید

بسیاری از ما به طور طبیعی منفی گرا و کمی ناراضی هستیم، به همین دلیل است که پیگیری پیشرفت برنامه بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر در طول یک سال گذشته سخت کار کرده اید و کسب و کار خود را بسیار بهبود بخشیده اید، وجود نمودار پیشرفت از روز اول به شما انگیزه و انرژی می دهد، حتی اگر یک ماه با ضرر و شکست مواجه شده باشید. گم نشوید و سعی کنید با قاطعیت بیشتری بر این مشکل غلبه کنید.

برای آشنایی با مهارت تاب آوری بر روی لینک کلیک کنید.

لیستی از کارهای بد تهیه کنید

اگر شما نیز با بی میلی به انجام کارها مواجه هستید یا اینکه دچار بی ارادگی هستید، بهتر است فهرست کاملی از آنها تهیه کنید. به عنوان مثال، اگر روزی پنج کار دشوار دارید که اراده لازم برای انجام آنها را ندارید، یک لیست به شما کمک می کند، اگر از کار اول خسته شدید، به کارهای بعدی بروید و کمی تنوع ایجاد کنید.

از تغییر هراس نداشته باشید

انجام تغییر جهت رفع بی ارادگی

هر چیزی که هر روز تکرار شود به مرور زمان تبدیل به یک عادت می شود و عادت های زیادی وجود دارد که کیفیت زندگی ما را محدود می کند. برای تقویت اراده خود، باید به تدریج عادات ناسالم را با عادات مثبتی که در حال حاضر انجام می دهید جایگزین کنید و اگر این عادت ها در آینده بی اثر شدند، دوباره سعی کنید آنها را تغییر دهید.

برای آشنایی با مهارت های تقویت اراده بر روی لینک کلیک کنید.

به خودتان هدیه دهید

چیزهای زیادی در زندگی وجود دارند که جذابیت خاصی ندارند و به آنها برچسب خسته کننده زده می شود. به عنوان مثال، مسواک زدن دندان ها یا نخ دندان کشیدن و غیره، اگرچه آسان است اما برای افراد بدون اراده کار دشواری به نظر می رسد. به همین ترتیب می توانید از محرک های مناسب خود استفاده کنید و برای حفظ عادات مثبت انگیزه ایجاد کنید. به عنوان مثال، پایبندی به یک عادت می تواند روز بعد 10 دقیقه بیشتر سرگرمی به شما بدهد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *